Katedra Literatury Polskiej i Rosyjskiej

dr hab. Beata Trojanowska, prof. uczelni

Zainteresowania naukowe obejmują czasopiśmiennictwo rosyjskie pierwszej połowy XIX wieku, twórczość Mikołaja Leskowa (postaci literackie, a w szczególności charakterystykę świątobliwego; problematykę utworów; gatunki; tradycję literatury staroruskiej), obraz „femme fatale” w literaturze rosyjskiej na tle tradycji europejskiej (literatura, muzyka, malarstwo) wybranych epok (romantyzmu, realizmu i symbolizmu), symbolikę zła w literaturze rosyjskiej różnych epok na tle tradycji europejskiej. Zajmuje się badaniem transformacji obrazu Don Kichota i Hamleta w rosyjskiej literaturze XIX/XX wieku, moralnymi ideałami i ich artystycznymi projekcjami w literaturze rosyjskiej XIX i XX wieku (proza Mikołaja Leskowa i Andrieja Płatonowa), współczesną literaturą rosyjską (w szczególności twórczością Ludmiły Ulickiej i Jewgenija Wodołazkina).

Obszary badawcze to: proces historycznoliteracki w Rosji, rosyjski modernizm i realizm, literatura rosyjska i literatura powszechna, poetyka współczesnej prozy rosyjskiej oraz badania komparatystyczne: literatury porównawcze.

Jest autorką dwóch monografii: Estetyka i literatura romantyczna w edycjach periodycznych idealistów moskiewskich „Mnemozyna” i „Moskowskij Wiestnik” (2002) i „Odchodząca” Ruś i Rosja w twórczości Mikołaja Leskowa. (Postaci, motywy, tematy, sposoby wyrażania) (2008).